Szkolenie „ED–EK”, Krutyń

Na przygotowania zaplanowałam sobie dwa letnie miesiące – lipiec i sierpień. Czasu niby sporo, jednak szybko okazało się, jak trudno w domowej codzienności z przedszkolakiem, który miał w tym czasie dwumiesięczną przerwę od zajęć, znaleźć czas i warunki na pracę wymagającą skupienia. Musiałam sporo przemyśleć, przeczytać, napisać – a te wszystkie czynności trudno jest robić w trybie „10 min. pracy – 5 min.przerwy –10 min. pracy – 5 min. przerwy” itd., tak więc nie był to dla mnie łatwy czas.

Na początku września 2022 miałam ogromną przyjemność przeprowadzić szkolenie z kamishibai dla trzech grup edukatorów z parków krajobrazowych z całej Polski. Organizatorem „Szkolenia ED–EK” był Mazurski Park Krajobrazowy, wydarzenie zaś odbyło się w malowniczej miejscowości Krutyń, gdzie znaleźć można siedzibę tego parku.

Ostatecznie jednak udało mi się przygotować ciekawe materiały dotyczące kamishibai, z których będę na pewno jeszcze korzystać nie raz. Weszłam dość głęboko w historię teatru kamishibai, prześledziłam jego rozwój i wpływ na Japonię – zarówno na kulturę kraju jak i na jego… politykę! Kiedyś Wam o tym opowiem 🙂

Szkolenie podzieliłam na dwa bloki: I – teoria, II – praktyka.

W części teoretycznej opowiedziałam właśnie o historii kamishibai, oraz o samej technice przeprowadzenia spektaklu. Pokazałam przykłady różnych parawanów dostępnych na rynku, omówiłam jakie są między nimi różnice. Omówiłam sposób tworzenia i prezentacji ilustracji oraz przygotowania samej historii, namawiając do podejmowania współpracy z profesjonalnymi twórcami. Zaprezentowałam również prototypy naszych parawanów butai (drewnianych skrzynek, w których znajduje się zestaw kart) – jeden klasyczny, z potrójnymi okiennicami (choć drobna różnica wobec tych, które są w sprzedaży powoduje, że daje więcej możliwości na urozmaicenie przedstawienia), a drugi… zupełnie nietypowy! Jeszcze Wam o nim opowiem, narazie możecie podejrzeć go na pierwszym zdjęciu.

Zebrałam również wskazówki dotyczące udanego storytellingu i opowiedziałam o kilku naszych realizacjach, m.in. o współpracy z Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Pruszkowie, której efektem jest „Fibula”– ilustrowana opowieść osadzona w czasach starożytnych hutników, oraz z Sinfonia Varsovia, podczas której pracując przez 5 dni stworzyliśmy wraz z uczestnikami spektakl „O przypraw natłoku w mieście Sanoku”.

Omówiłam także możliwości i podałam konkretne przykłady wykorzystania kamishibai w działaniach z zakresu edukacji przyrodniczej, które przeprowadzić można zarówno w sali jak i na łonie natury. Mam nadzieję, że te podpowiedzi się przydadzą!

Część praktyczna szkolenia była to intensywna praca w grupach. Edukatorzy losując przygotowane przeze mnie „story stones” otrzymali wskazówki do stworzenia własnych krótkich historii, które na koniec prezentowali w formie krótkiego spektaklu kamishibai.

Dzięki dużemu wyborowi materiałów zapewnionych przez organizatorów (magazyny, kalendarze, gazety z dużą ilością zdjęć) powstały ciekawe, kolażowe prace ilustrujące zabawne i bardzo zgrabne opowiastki z edukacyjnym podtekstem 🙂 Czułam satysfakcję, obserwując jak uczestnicy wcielają w życie moje podpowiedzi i „triki” urozmaicające spektakl. Przedstawienia wyszły świetnie!

Jestem wdzięczna za możliwość realizacji szkolenia z kamishibai. To było dla mnie niezwykle cenne doświadczenie – i choć pierwsze, to myślę, że nie ostatnie… 🙂
Dziękuję także wspaniałym uczestnikom, którzy byli z zaangażowaniem i żywym zainteresowaniem obierali treści, które przygotowałam oraz wspaniale współpracowali podczas pracy warsztatowej. Nie mogłam trafić na lepszych odbiorców mojego pierwszego szkolenia, dziękuję! <3

Poniżej kilka opinii na temat szkolenia z kamishibai, które otrzymałam od uczestników:

Autorzy zdjęć: Grzegorz Zawrotny, Judyta Masiarz, Anna Trzpil-Zagórska

Moja przygoda z kamishibai w życiu prywatnym zaczęła się od wydanego przez Mały Teatr Ilustracji opowiadania „Księżyc”. Wtedy uczyłam się opowiadać mając za  słuchaczy swoje dzieci, teraz już same tworzą z tych ilustracji swoje historie, ciągle od nowa. Kamishibai, jako forma przekazywania rozmaitych treści, zafascynowało mnie tak bardzo, że przeniosłam je do swojej pracy edukatorki przyrodniczej. Myślałam, że już dosyć dobrze ogarniam ten system, ale… warsztaty z Panią Anią pokazały mi jaką studnią bez dna jest kamishibai i jak można z niej czerpać ciągle coś nowego. Jeśli chcecie czegoś więcej niż zwykle „czytu czytu” to polecam spotkanie z Małym Teatrem Ilustracji tak dzieciom jak i dorosłym.

Nina Sokołowska
Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich

Kamishibai ma swoją historię, technikę, szereg tajników warsztatowych oraz unikatowy klimat. Ten ostatni wynika z syntezy ducha ulicznego teatru i malarskiego świata ilustracji. Trudno te wszystkie aspekty przekazać podczas jednego spotkania. Pani Annie z Małego Teatru Ilustracji to się jednak doskonale udaje!

Wojciech Sanek
Starszy spec. ds. Edukacji, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA Z KAMISHIBAI, KRUTYŃ 2022:

Autorzy zdjęć: Grzegorz Zawrotny, Judyta Masiarz, Anna Trzpil-Zagórska

Pozostałe wydarzenia z 2022:

Kontynuuj zakupy